warte uwagi

Koniec pewnej epoki – czyli afera w Trójce

trójka

 

Brakuje mi słów, by opisać mój bunt, szok,  wściekłość, rozczarowanie, współczucie i ogromny żal z powodu zakończenia ponad 35-letniej współpracy pana Marka Niedźwieckiego z Programem trzecim Polskiego Radia. Lista przebojów, którą dotąd prowadził, cieszyła się od samego początku ogromną popularnością i uznaniem słuchaczy. Ja także do nich należałam, choć z czasem słuchałam Trójki sporadycznie. Nie zmienia to jednak faktu, że w Trójkowej rozgłośni od dłuższego czasu źle się dzieje. Znani i lubiani prowadzący kolejno składają wypowiedzenia i odchodzą (lub są zwalniani), zaś ich miejsca zajmują osoby, które fundują nam taką muzykę, że nawet najwierniejsi, wieloletni fani po prostu wymiękają. Nie sądziłam jednak, że odejdzie sam Marek Niedźwiecki – twarz Polskiego Radia. Ta wiadomość naprawdę mną wstrząsnęła. Bardziej niż koronawirus , tarcza antykryzysowa czy kwestia wyborów korespondencyjnych…

 

UDERZ W STÓŁ, A NOŻYCE SAME SIĘ ODEZWĄ….

 

Do całej tej afery grubymi nićmi szytej być może by nie doszło, gdyby nie Kazik i jego najnowsza piosenka o mocnym zabarwieniu politycznym. Nie jest to zresztą pierwsze jego odniesienie do polityki (muzyk swoją twórczością nawiązywał w przeszłości do Lecha Wałęsy czy Waldemara Pawlaka). Jednak tym razem na warsztat Kazika trafił nie kto inny, lecz sam  prezes Jarosław Kaczyński (a coś takiego nie może przejść bez echa). Jego utwór pt.  ” Twój ból jest większy niż mój „ , uderzający bezpośrednio w rząd Prawa i Sprawiedliwości, znalazł się na pierwszym miejscu w ostatnim zestawieniu. Piosenkę niemal natychmiast usunięto z listy, a całe notowanie zostało unieważnione. Powód?  Złamanie regulaminu oraz ręczna manipulacja rzekomo dokonana przez Niedźwieckiego. To wersja oficjalna podana przez dyrekcję stacji.  Jednak ani ja, ani nikt z mojego otoczenia,, nie daje temu wiary.

 

O CZYM WŁAŚCIWIE ŚPIEWA KAZIK?

 

Pozwolę przytoczyć sobie tekst tego utworu, który rozpętał tę burzę i przelał czarę goryczy (w końcu nie każdy z nas jest fanem Kazika i zna jego twórczość od A do Z):

 

 

Zamknięte cmentarze to na skutek zdarzeń
ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń
na łańcuchy patrzę, ocieram łzy
tak jak i ty,
tak jak i ty.
*********************
Otwiera się brama, ja nie wierzę oczom
czy jednak się rzeczy inaczej potoczą
podbiegam, Twoje karki krzyczą stój
bo Twój ból jest lepszy niż mój
Twój ból jest lepszy niż mój.
*********************
Ból ukoić możesz Ty jeden
wszyscy inni wpadli w biedę
limuzyny dwie, jedna cały cmentarz twój
leszy niż mój.
*********************
Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania
limuzyny dwie, jedna cały cmentarz twój
większy niż mój.
*********************
4 lata temu 10 kwietnia
Marii prosto pod koła córka uciekła
Maria nie przekroczy bramy dziś tej,
bo Twój ból jest lepszy niż jej,
Twój ból jest lepszy niż jej.
*********************
Józef miał ojca, żonę i syna
i tego się dnia dla nich czas ten zatrzymał
Józef nie wspomni dzisiaj dnia tego
Twój ból jest lepszy niż jego,
Twój ból jest lepszy niż jego.
*********************
Ból ukoić możesz Ty jeden
wszyscy inni wpadli w biedę
limuzyny dwie, jedna cały cmentarz twój
leszy niż mój.
*********************
Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania
limuzyny dwie, jedna cały cmentarz twój
lepszy niż mój.
*********************
Ja tam po prawdzie nie kocham cmentarzy
gdy mama mnie prosi, to z nią tam pojadę
na grobie ojca kładę kwiatów strój
twój ból jest lepszy niż mój,
twój ból jest lepszy niż mój.
*********************
Co za piękny dzień dzisiaj nam wszystkim dano
pamiętać o wszystkich, których zabrano
po drugiej stronie stoją i ronią łzy
tak jak i ty (4x).

 

Widać jak na dłoni, że nie o samą pozycję na liście chodzi. To tylko zasłona dymna. Artysta odnosi się do sytuacji z kwietnia, kiedy to w czasie trwającej pandemii prezes przechadza się po cmentarzu na warszawskich Powązkach, podczas gdy zwykli obywatele z racji obostrzeń i obawą przed wysokimi mandatami – grzecznie siedzą na dupach. My także kogoś bliskiego straciliśmy. Chcielibyśmy pójść na cmentarz, pomodlić się , zapalić symboliczny znicz. Ale jego ból jest większy niż mój, czy twój. I tylko On ma do niego prawo.(…).

 

KNEBEL NA USTA

 

Pan Marek, zraniony oskarżeniami kierowanymi pod jego adresem, postanowił odejść. I trudno mu się dziwić. Może dałabym wiarę tym zarzutom gdyby nie fakt, że razem z Niedźwieckim ze stacją żegnają się inni (jak choćby Hirek Wrona, Marcin Kydryński i coraz większa grupa artystów, którzy dotąd współpracowali z Trójką). Również internauci są oburzeni, stoją murem za Niedźwieckim. Moim zdaniem po raz kolejny PiS pokazuje, gdzie ma swoich obywateli. Ingerencja w Sądy, uziemienie nas w domach,  traktowanie gazem łzawiącym czy pałowanie  (jak to miało miejsce ostatnio, podczas strajku przedsiębiorców). Nie da się tego inaczej nazwać jak

 

#cenzura

#państwopolicyjne

#upadek demokracji

#koniec pewnej epoki

#koniec trójki

 

Kompozytor Zbigniew Preisner skwitował całą tą sytuację w ten sposób:

 

Moi Drodzy,

Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój” wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że „wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy”.
Miarka się przebrała!
Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje.
Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”.

Nie jestem fatalistą, ale w tej sytuacji mam silne przekonanie, że Polska Trójka bardzo szybko upadnie. Po bardzo dobrej stacji,  trzymającej wysoki poziom – pozostanie tylko Cień Mgły…

Bardzo szkoda…

 

 

 

 

 

 

 

5 myśli na temat “Koniec pewnej epoki – czyli afera w Trójce

  1. Niby tak…choć szkoda… pikanterii całej sprawie dodają kolejne relacje i fakty wychodzące na światło dzienne. Pytanie: dlaczego dopiero TERAZ?

    Polubienie

  2. A prpos do słów „365” -Trójka z Niedźwieckim była dobra, oj wyjątkowa, mogła trwać, powinna trwać. Joasiu zgadzam się z każdym Twoim zdaniem, a przeczytałam spokojnie i dokładnie. Smutne to. To za mało, tragiczne dla naszej Ojczyzny. A Kazik ma odwagę, piosenka trafiona, niestety zabolała” wielkiego brata”

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.