warte uwagi

Potrzeba matką wynalazków

Świat wokół nas nieustannie się zmienia, a problemów z którymi zmaga się szary człowiek jakby przybywa: pogłębiający się kryzys ekonomiczny, niewydolny system opieki zdrowotnej, starzejące się społeczeństwa, choroby cywilizacyjne, zmiany klimatu czy zagrażające ludzkości pandemie – to tylko niektóre z nich. Jednak największą bolączką obecnych czasów są butni, kłamliwi i skorumpowani populiści, którzy sami te problemy tworzą….. Na szczęście nawet w tych trudnych czasach nie brakuje dociekliwych, kreatywnych, wrażliwych oraz niezwykle utalentowanych osób, których praca, zaangażowanie oraz prawdziwa pasja rodzą różnego rodzaju nowinki techniczne, ułatwiające nam życie. Tak, moi drodzy. Dziś postanowiłam zamieścić u siebie króciutki wpis o wynalazkach właśnie. Na ten temat można by pisać wiele. Jednak ja ograniczę się do wymienienia jednego, który do opublikowania tego posta mnie zmotywował i zainspirował.

Na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć niezwykle zdolnego i przedsiębiorczego dwudziestolatka Juliana Rious Cantu, który całkiem niedawno wynalazł specjalny biustonosz, mający wykrywać wczesne stadium raka piersi. W dobie coraz to liczniejszej grupy pacjentów onkologicznych, taka wiadomość napawa nadzieją. Według medialnego przekazu stacji BBC, młody mężczyzna nie chce, by inne kobiety cierpiały tak bardzo, jak jego nieżyjąca już mama. Poprzez swój patent chce ratować im życie.

Czy rzeczywiście stanik stworzony przez Juliana pomoże kobietom w walce z rakiem? Póki co, za wcześnie, by móc to stwierdzić. Jednak trzeba przyznać, że chlopak ma głowę nie od parady. Jak się bowiem okazuje- guzy nowotworowe mogą zmienić temperaturę skóry z powodu zwiększonego przepływu krwi. Idea biustonosza Eva polega więc na tym, że znajdujące się w nim bioczujniki mierzą temperaturę ciała, rejestrują ją w aplikacji, a następnie ostrzegają użytkownika o wszelkich niepokojących zmianach w stanie zdrowia. Aby uzyskać dokładne pomiary, kobiety musiałyby go nosić 60-90 minut tygodniowo.

Póki co, projekt młodziutkiego Meksykańczyka jest w fazie początkowej. Choć brzmi obiecująco, potrzeba jeszcze wiele rygorystycznych testów oraz dokładnych badań medycznych, nim eksperci zaczną go stosować i polecać kobietom jako skuteczny i całkowicie bezpieczny sposób na wykrycie raka. Musimy więc cierpliwie poczekać na efekty tych badań. Trzymam mocno kciuki za Juliana i pozytywną ocenę jego pracy. Do tego czasu pozostają nam tradycyjne metody walki z rakiem. A przede wszystkim – PROFILAKTYKA. To naprawdę bardzo ważne.

BADAJMY SIĘ.

link: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-39802629

Oby jak najwięcej takich pomysłów i tak zdolnych ludzi! 🙂

7 myśli na temat “Potrzeba matką wynalazków

 1. Szkoda, że z rakiem nadal nie umiemy walczyć i jedyne, co nam pozostaje, to umieć go szybko wykryć (a potem inwazyjnie leczyć) – ale dobre i to.
  Jak to jest, że najczęściej wynalazki wymyślają ci, którzy porządnie się przyłożyli do tematu, bo stracili kogoś bliskiego, lub sami zmagają się z chorobą, przy której lekarze rozkładają ręce? Nieśmiertelne: chcesz coś zrobione dobrze, to zrób to sam 😃
  (Chyba w tekst wkradł się błąd: ten chłopak to w końcu Hiszpan czy Meksykańczyk? Meksykańczyk, prawda?)

  Polubienie

 2. No to fajną ciekawostką jest potrzeba dokładnego przebadania tego czegoś pod kątem bezpieczeństwa. Ciekawi mnie ile lat trzeba będzie poczekać na ostateczny wynik badań. W odróżnieniu….

  Polubienie

 3. Biustonosz wykrywający raka piersi? W sumie zrozumiałe u tak młodego człowieka jest zainteresowanie kobiecymi piersiami, ale żeby przy okazji tworzyć wynalazki? 🙂 A poważnie to miejmy nadzieję że ten wynalazek się sprawdzi bo byłby to spory krok w diagnostyce i wielu kobietom mógłby uratować życie.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Dzień dobry.

  Słyszałem o tym wynalazku. Oby pomógł za kilka, może kilkanaście lat kobietom w wykrywaniu nowotworów piersi. Sam wśród rodziny czy znajomych słyszałem już o co najmniej kilku paniach z takim poważnym problemem zdrowotnym. Część niestety po różnych operacjach, procedurach medycznych straciła jakiś procent zdrowia (niedowład ręki, blizny po operacji itp.). Sam też miałem nowotwór tarczycy, więc wiem mniej więcej jak ważna jest profilaktyka (na szczęście udało się sytuację wykryć w dość wczesnej fazie). Może w przyszłości będzie można inne guzy wykrywać w podobny sposób.

  Zapraszam do siebie.
  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s