refleksyjnie

OPŁATKOWE ROZWAŻANIE, PLUS MOJE ŻYCZENIA

3e28c729e8e94a35e2dc653e2f4ec874_normal

Przedświąteczna krzątanina trwa. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie… Nasza tegoroczna Wigilia,  tradycyjnie 12-daniowa, będzie jednak inna niż wszystkie. Zabraknie bowiem przy stole kolejnej osoby. Będzie ona jednak z nami, w naszej pamięci i sercach. Pisząc ten krótki post – siedzę na walizkach i czekam na sygnał z dużego pokoju : zbieramy się. Jestem zaspana, ale podekscytowana i radosna. Zanim jednak złożę życzenia , chwila prawdy. Co znajduje się zazwyczaj na Waszym świątecznym stole? Kiedy rozpoczynacie Wigilię w Waszej rodzinie? A może w ogóle nie obchodzicie Wigilii, nie znosicie świątecznego czasu?

U nas jest bardzo tradycyjnie. Zaczynamy modlitwą, by zaraz potem wziąć w ręce opłatek i się nim ze sobą połamać. Dopiero po złożeniu życzeń siadamy do stołu. Muszę przyznać, że dopiero w tym kończącym się powoli roku zrozumiałam, jak ważnym symbolem obecnym na każdym stole – jest opłatek. Cieszy mnie to bardzo, ponieważ dzięki temu bardziej dojrzale i głęboko przeżyję te Święta.

Opłatek (z łac. oblatum – „dar ofiarny”) – to jak wiemy  bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym. Nie jest to zresztą  wyłącznie polski zwyczaj. Możemy go spotkać także na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Opłatek wigilijny obecny na stole wigilijnym – jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Oznacza chęć i pragnienia bycia razem. Tworzenia wspólnoty. Symbolika opłatka ma także głęboki wymiar duchowy. Jest nawiązaniem do Modlitwy Pańskiej : „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj…” oraz zaproszeniem do tego by być dobrym, jak Chleb, i jak on podzielnym.

To ewangeliczne przesłanie, które powinno być realizowane przez każdego człowieka: dostrzegaj ludzi w potrzebie. Karm głodnych: zarówno tego powszedniego chleba, jak  również  głodnych dobra, miłości, akceptacji, szacunku, sprawiedliwości, zauważenia, wysłuchania, przytulenia. Gaś pragnienia i tęsknoty ludzkich serc, poprzez okazywaną życzliwość, dobre słowo, uśmiech, pomoc, błogosławieństwo i miłość.  Nie bądź obojętny na innych, skupiony tylko na sobie, gdyż kiedyś możesz usłyszeć te pełne wyrzutu słowa:

” (…) byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory, a nie odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a nie przyszliście do Mnie” (Mt 25,31-46)

O tym wszystkim ma nam właśnie opłatek przypominać. Mam na uwadze, że zaglądają tu różne osoby, niekoniecznie wszyscy wierzą w to co ja. Wiemy o co chodzi. Wiecie doskonale, że cenię i i uwielbiam Was wszystkich. :). Jednak to co piszę, płynie z mojego serca. Wstałam właśnie z takimi myślami. Opłatek, tak niepozorny w swej istocie – to coś więcej niż tylko kawałek chleba. To sam Bóg, Który Stał Się Chlebem Życia. To niesamowity wyraz miłości Boga, do nas ludzi, który rezygnuje ze splendoru i Chwały, by przyjść na świat pośród bydląt, w ubogiej stajence. Dla Niego nigdzie nie było miejsca. W żadnej gospodzie, ani sercu. Za to On zawsze Jest dla nas dostępny. Kochający bez miary, niezmiennie. On nikogo nie odrzuca. Czy to nie cudowne? 

Na koniec ostatnia już myśl. Kiedy przełamujemy się opłatkiem z bliskimi, z naszych serc wypływają piękne życzenia. Życzymy sobie zdrowia, szczęścia, sukcesów w pracy, spełnienia marzeń, itd…Skupmy teraz swoją myśl na drugim obrazie, jakim jest nasza codzienność. Zwyczajny dzień każdego z nas. Relacja z dnia, jaką serwują nam media. Wokół mnie nie ma szczęścia na co dzień. Na mojej ulicy króluje pijaństwo, rozpusta, przekleństwa, chamstwo, obojętność na człowieka żebrzącego o chleb czy coś ciepłego do picia. Na skalę polską, europejską czy globalną – widzimy jeszcze gorsze obrazki. Inne religie mówią ponoć: KARMA POWRACA. Co jest Twoją karmą ?

Teraz życzenia. Życzę Wam błogosławieństwa (tzn. szczęścia). By was Bóg prowadził, byście mogli doświadczyć Jego Miłości i realnej obecności. Życzę Wam także tego, by miłość i zgoda zawsze były obecne w waszych domach. By nie zabrakło wam powszedniego chleba. Życzę wam zdrowia w pełni. Byście zawsze byli ludźmi radosnymi, pełnymi nadziei, dostrzegającymi dobro w życiu codziennym. Byście chętnie się nim dzielili z innymi. By w waszych sercach nie było miejsca na urazy, nienawiść, kłótnie, czy pamiętliwość. Niech Wasze serca przepełnia zawsze głęboki pokój. Powodzenia w pracy, a dla tych którzy jej nie mają – zauważenia i zatrudnienia. Życzę Wam wszystkich wspaniałych, rodzinnych Świąt. Tymczasem…

8 myśli na temat “OPŁATKOWE ROZWAŻANIE, PLUS MOJE ŻYCZENIA

 1. U mnie nie ma 12 potraw, bo trudno to wszystko zjeść w 5 osób, ale jest to co najważniejsze: barszczyk, karp, makiełki, pierogi, pierniki i ciasta, duuużo ciast 😀 A na śniadanie bożonarodzeniowe tradycyjnie najlepsza na świecie sałatka!

  W wigilie dzielimy się opłatkiem, a w wielkanoc poświęconym jajkiem i chlebkiem. Bez tego nie ma świąt i już 🙂

  Tobie także życzę wesołych świąt i pełnego brzuszka, a także wypoczynku z rodzinką!

  Polubione przez 1 osoba

  1. A co to w mordę jeża są makiełki ? ;p Dobra, znalazłam, wujek Google jak zwykle pomógł. Kutia – bardziej znane. Do wielkopolski mam niedaleko, ale o „makiełkach” nie słyszałam 😉 Człowiek uczy się całe życie ;p

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Każde życzenia płynące z serca bardzo sobie cenię, dziękuję więc 🙂
  Tobie i bywalcom Twojego bloga życzę spokoju ducha w ten świąteczny czas oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2018 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. U nas jest czytanie Ewangelii, modlitwa, opłatek i dopiero jedzenie. W tym roku czytałam ja, chociaż tradycyjnie robi to męski przedstawiciel rodu – ale tym razem Dziubas trzymał na rękach duszącego go uściskiem Boba, a Bobo nadal nie umie czytać 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s